Mindfulness Nedir?

Mindfulness Nedir

Mindfulness Nedir?

Mindfulness yaşadığın şu anda kendinde ve etrafında gerçekleşenleri olabildiğince oldukları gibi fark etmektir, an be an.  Zihninden geçen düşünceleri görmek, yaşadığın duyguları, vücudundaki hisleri oldukları gibi algılamak ve normalde yaptığın gibi gerçekleşenleri isimlendirmediğin ve yargılamadığın için tepki vermeden onlarla kalabilmektir.

Mindfulness İnsan’da Doğal Olarak Bulunuyor.

Mindfulness gerçekte doğal olarak insanoğlunun sahip olduğu ancak evrimleşen zihnimizin sürekli düşünen halinde zayıflamış bir yeteneğimizdir.  Bu yeteneğimizi mindfulness pratikleri ile tekrar güçlendirebiliriz.  Bir yerde bu bir kas gibidir, mindfulness kasımızı güçlendirdikçe anda olma yeteneğimizde gelişir ve zihnimizde berraklık ve netlik sağlarız.  Böylece hayattaki amacımızı, bizi dönüştürecek davranışları fark etme şansı yakalarız, an be an.  Bu anlar bazen genellikle fark etmediğimiz bir güzelliği, huzuru yakalamamıza bazense hayatımızdaki zorlukları, stresli anları daha iyi yönetmemize neden olur.

Stess Yeni Bir Kavram Değil

Stres kelimesi kısmen yeni bir kelime olsa da esasında insanoğlunun hayatında yeni bir kavram değil.

Bundan binlerce yıl önce mağara adamı da strese giriyordu ve fiziksel olarak strese karşı bizimle aynı tepkileri gösteriyordu.  Fiziksel olarak aynı tepkileri de verse doğal olarak evrimleşmiş insanın hayatı mağara adamınkine göre oldukça farklı.  Mağara döneminde aslan tarafından avlanma tehdidi ile karşılan insan strese giriyor ancak durumu atlattıktan sonra mağarasına gidip güzel bir uyku çekiyordu.  Biz ise modern hayatta sabah bir çay ve poğaçayla açlığımızı hızlıca bastırıp çocukları okula yetiştiriyor, uzun bir trafik mesaisinden sonra işe vararak tüm gün ardı ardına iş yerinde, ülkeyle ilgili haberlerde, yakınlarımızla ilişkilerimizde birçok stresli an yaşıyoruz. Stresin bizim üzerimizdeki etkileri mağara adamınınkileri ile aynı ancak önemli bir fark biz hayatı daha hızlı yaşıyor ve onca stresli andan sonra toparlanmak için kendimize vakit ayıramıyoruz.  İşte mindfulness kendi mağaramızı inşa etmek konusunda bize yardımcı oluyor.

Stresli durumlarda yaşadıklarımız hakkında genel bir fikrimiz var peki mindfulness bize böyle bir durumda ne katabilir? 

Düşünün trafikte gidiyorsunuz, siz arabadasınız ancak aklınız yarın yapmayı planladığınız önemli iş, eve gittiğinizde yapmanız gerekenler ve spikerin radyoda anlattıkları arasında gidip geliyor.  Onlarca dakikadır araçtasınız, kendinizi hapis olmuş, bıkkın ve çaresiz hissediyorsunuz.  Gideceğiniz yere hızlıca varmayı hayal ediyorsunuz, ama yol bitmiyor.  Bu trafiğin hayatınızı tükettiğine ve şehri terk etmek gerektiğine karar veriyorsunuz.  Şimdi ise şunu hayal edin, yine trafiktesiniz ve aynı şeyleri hissediyorsunuz-  hapis olmuş, bıkkın ve çaresiz.  Ancak tepki vermektense dikkatinizi deneyiminize yöneltiyorsunuz.  Ellerinizin sımsıkı, omuzlarınızın gergin ve yukarda, nefesiniz daralmış olduğunu olabildiğince fark ediyor ve buraları gevşetiyorsunuz.  Trafiğin hayattaki diğer her şey gibi sonunda biteceğini, kendi yazdığınız hikâyeye kapılmamak gerektiğini kendinize hatırlatıyorsunuz. Belki de tüm bu sıkıntılı durum içerisinde anın güzelliğini fark ediyor, sağlıklı ve hayatta olduğunuza şükrederken buluyorsunuz kendinizi.  Tekrar dikkatinizi nefesinize ve zihninizden geçen düşüncelere ve duyumsadığınız hislere yöneltiyorsunuz.

İşte mindfulness’ı  yaşadığın anda kendinde ve etrafında gerçekleşenleri oldukları gibi fark etmeyi, zihninden geçen düşünceleri, yaşadığın duyguları, vücudundaki hisleri oldukları gibi algılamayı ve normalde yaptığın gibi gerçekleşenleri isimlendirmeden ve yargılamadan onlarla kalabilmeyi deneyimlediniz.  Şüphesiz ki ilk trafik deneyimden daha farklı, daha iyi hissettiriyor.

Mindfulness pratikleri ile güçlenen mindfulness yeteneğiniz sayesinde an’da olmanın gücüyle hayatınızdaki zorluklar ile daha iyi başa çıkabilir; odaklanma, dikkat, netlik, yaratıcılık konularında gelişme sağlayabilirsiniz.  Daha da önemlisi yaşamınızı dönüştürecek davranışlar geliştirebilirsiniz.  Bu dönüşüm için 5 günlük Mindfulness- sessizlik inzivaları ve 8 haftalık mindfulness tabanlı strsess azaltma programları oldukça destekleyici iyi bir başlangıç sunuyor.  Mindfulness üzerine workshoplar ve tanıtım konuşmaları da konuya giriş ve bu farklı yaklaşım hakkında bilgi edinmek açısından iyi birer fırsat.  Son olarak mindfulness kasımızı geliştirebilmek için unutulmaması gereken en önemli konu, tıpkı fiziksel kaslarımızda olduğu gibi mindfulness pratiklerine disiplin ve büyük bir sabır ile hayatımızda yer vermek.

Buluşmalarda yaptığımız konuşmalar, meditasyon veya diğer farkındalık egzersizleri beni şaşırtıcı şekilde etkiledi ve beklentimi fazlasıyla karşıladı diyebilirim.

Anda kalmak... Anı yaşayabilmek.. Zihnimi yavaşlatarak o an yaptığım her neyse ona odaklanabilmek.. Zaman zaman beni rahatsız eden negatif düşüncelerden kurtulabilmek... Bunların mümkün olabileceğini duyduğum an mindfulness eğitimine katılmaya karar verdim... Tabii ki hemen şıp diye olabilecek bir şey değil ama midfulness eğitimi size inanılmaz bir ışık tutuyor ve yol gösteriyor... Buluşmalarda yaptığımız konuşmalar, meditasyon veya diğer farkındalık egzersizleri beni şaşırtıcı şekilde etkiledi ve beklentimi fazlasıyla karşıladı diyebilirim... Eğer günlük hayata uygulamayı başarabilirseniz her anın tadını çıkaran biri haline gelebilirsiniz, ben bunu gördüm. Mutluluk bizim doğamız, onu arzulamak yanlış değil; yanlış olan onu dışarıda aramak.. Oysa ki, mutluluk içimizde.. ☺

Gamze Çolak

Bu farkındalık süreci boyunca rutin hayat içerisinde farketmediğimiz türlü anlar, yeni duyumsamalar olduğunu görmek ve birebir yaşamak benim için çok ilginç oldu.

Hayat çok yoğun, gereksiz hızlı, fazla komplike ve sinir bozucu olabiliyor. Çoğu zaman hep içimden gelen bu hızlı gidişattan bir şekilde kaçmak veya onunla sonunda bana zarar verdiğini gördüğüm durumlar yaratarak başetmek olmuştur. MBSR’da öğrendiğim en önemli şeyin meditasyon yapmayı öğrenmek olduğunu düşünüyorum. Bu metodların günlük yaşam içerisinde bana nefes aldırıcı anlar yarattığını görüyorum. İlk aşamada problemin ne olduğunun farkında olarak, onları ertelemeden veya yok saymadan, kendi bedenimdeki etkilerini önce farketmek ve gözlemleyerek bana ayna tuttuğunu, kendimi farketmemi sağladığını görüyorum. Bu farkındalık süreci boyunca rutin hayat içerisinde farketmediğimiz türlü anlar, yeni duyumsamalar olduğunu görmek ve birebir yaşamak benim için çok ilginç oldu.

Neslihan Taşdelen

MBSR’la beraber kendimin ve diğer insanların, bir parçasını tanıdığımı fark etmek açıkçası bir şaşkınlık yarattı.

MBSR’la beraber kendimin ve diğer insanların, bir parçasını tanıdığımı fark etmek açıkçası bir şaşkınlık yarattı. İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşamanın getirdiği stres, vücudumuzda oluşan negatif etkisini öğrendiğim tekniklerle daha doğru yönetebilmeyi öğrendim.MBSR açıkçası çok uzun bir yolculuk, keşfetmenin sonu yok. Ben fark ettim ki bu öylesine etkisi altına alıyor ki ben herkese, arkadaşlarıma çevremdekilere, aileme MBSR konusunda bilinçlenmelerini sağlayacak, yaşamda uygulayabilecekleri teknikleri yaşamda uygulayabilecekleri alanlar yaratacak şeyler yapmaya başladım. Katılımcılardan da gözlemlediğim herkes aynı heyecanı duyuyor. Paylaşım gruplarımızda herkes çok transparan çok açık şekilde duygularını paylaşıyor. Ve bu da grubu motive ediyor. Eminim bu motivasyon da program bittikten sonra yaşamlarımızda halen etki edecek..

Betül Köksal

Size Mindfulness Hakkında Bilgi Verelim

  • Lütfen numranızın başına 0 koymadan 10 hane olarak giriniz.
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.