MBSR Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

MBSR eğitim programı ile yaşamlarımızda stresle farklı bir ilişki kurmanın bir yolu olarak Mindfulness egzersizleri ile anda kalabilme yeteneğimizi geliştiririz. Yapmak zorunda olduğumuz işlerin aciliyetine, zihnimizin oyunlarına ve önemli olduğunu düşündüğümüz şeylere kendimizi kaptırmaya o kadar meyilliyiz ki, bazen ne yaptığımızın farkında olmayarak, kronik gerginlik, endişe ve dikkat dağınıklığı yaşayabiliriz. Bu gibi durumlara karşı, bu programda öğrenilen egzersizler etkili bir dengeleme yöntemidir.

Online MBSR Programı

Sınıfiçi MBSR programında kapsanan tüm konular, sessizlik günü dahil grup çalışmasını ve didaktik öğrenmeyi verimli bir şekilde destekleyen webinar teknolojisi ile (Zoom) çevirimiçi (online) yapılmaktadır.   İyi bir internet bağlantısı verimle bir eğitim için yeterli.  Önceden belirlediğimiz saatte eğitimi destekleyecek sessiz ve rahatsız edilmeyeceğimiz bir ortamda bilgisayarımızdan webinara bağlanarak gerçekleşiyor.  Eğer yaşadığınız şehirde yüzyüze bir MBSR programı bulamadıysanız veya işiniz, ev hayatınız veya fiziksel durumunuz her hafta bir MBSR programına ulaşımınızda güçlüğe neden oluyorsa, veya bu eğitimi Türkçe almayı tercih ediyorsanız ve yaşadığınız yerde bulamadıysanız, sizin için uygun bir programdır.

Kendinizi Yeniden Keşfedin

Size kendinizi yeniden keşfetmeniz ve içinizde derinlerde sahip olduğunuz niteliklere ve güçlere ulaşmanız için bir fırsat sunan bu programda şunları deneyimleyebilirsiniz: Şimdi arkanıza yaslanın, içinizde bulunduğunuz ortamın, bedeninizdeki duyumların, zihninizdeki düşüncelerin ve kalbinizdeki duyguların farkına varmak için bir dakikanızı ayrın.

Ne Hissediyorsunuz?

Meraklı, heyecanlı, şüpheci, gergin, umutlu ya da sıkılmış? Bedendeki gerginlik, acı, sıcaklık veya uyuşukluk gibi fiziksel duyumların farkında mısınız? Tüm bu birbirinden muhteşem farklı duyumları değiştirmeden, yok etmeden veya içinde kaybolmadan bir dakikalığına farkındalığınızda tutabiliyor musunuz? İçinde bulunduğunuz anın ne kadar değerli, geçici ve güzel olduğunu deneyimleyebiliyor musunuz? Bu küçük alıştırmayla farkındalık becerisini tecrübe etmiş bulunmaktasınız.

Sizi Mindfulness Temelli Stres Azaltma programına katılarak farkındalığınızı daha da geliştirmeye davet ediyoruz.

Nasıl Bir Eğitim?

Kazanımlar

Bu eğitimde katılımcılar aşağıdaki becerilerin kazanılması ve geliştirilmesi yönünde desteklenirler:

 • “Uçuşan zihnin” sabır, nezaket ve sürekli tekrarla eğitme
 • Ne yaptığımızı bilmez halimizden çıkıp daha kapsamlı bir ifade şekline geçiş yapma
 • Başlangıç zihnini yaşama
 • Her deneyime nezaket ve büyük bir merak içerisinde yaklaşma
 • Beden farkındalığı için beceriler geliştirme
 • Düşünce ve duygularla olan ilişkinizi dönüştürme
 • Kendi kendinizi sabote etmekten kurtulma
 • Çeşitli cevap seçenekleri arasında seçim yapma
 • Daha yüksek bir mevcudiyetle konuşup dinleme
 • Kendinize ve başkalarına şefkat gösterme

Sertifika

Katılımcılara MBSR 8 haftalık program sertifikası verilecektir.

Program Formatı

 • Toplam 8 hafta, haftalık 2.5 saat, 6. Haftada  5 saat sessizlik günü ile deneyimsel bir grup programıdır, yüzde yüz online webinar teklonojisi kullanılarak, dünyanın heryerinden katılınabilinir.  Eğitmen ile aynı anda sanal sınıflar içerisinde alınan etkin bir eğitim şeklidir.
 • Haftalık oturumlar, zihinsel ve fiziksel standartlaştırılmış farkındalık egzersizleri içerir; bunlar: “dikkat”in otururken ya da uzanırken vücudun değişik parçalarından doğrudan gelen duyulara yöneldiği vücut tarama egzersizlerini; nefesi dikkat için bir çapa olarak kullanarak zihinsel egzersizleri; bedensel duyuların farkına varmaya odaklanan fiziksel egzersizlerdir,
 • Egzersizlere ek olarak, bilgi sağlanır ve sohbet yoluyla; stres, stres yönetimi ve farkındalığın günlük durum ve kişiler arası iletişimde nasıl uygulandığı konularına açıklık getirilir,
 • Oturumlar dışında; ses kayıtları ve yönlendirilmiş egzersizler arayıcılığı ile, katılımcılar her gün 30-45 dakika uygulama yapmaya teşvik edilir.
 • Ön görüşme eğitimin başlama tarihinden önceki iki hafta boyunca eğitmen ile on-line olarak gerçekleşecektir.

MINDFULNESS,

..yaratıcılık, hafıza, dikkat, reaksiyon süreleri, stres ile baş etme, depresyon, yemek alışkanlıkları  gibi bir çok unsurda faydaları

bilimsel olarak ispatlanmış

bir uygulamadır.

 Mindfulness eğitiminiz için ilk adımı şimdi atın!

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.