MBSR Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

MBSR eğitim programı ile yaşamlarımızda stresle farklı bir ilişki kurmanın bir yolu olarak Mindfulness egzersizleri ile anda kalabilme yeteneğimizi geliştiririz. Yapmak zorunda olduğumuz işlerin aciliyetine, zihnimizin oyunlarına ve önemli olduğunu düşündüğümüz şeylere kendimizi kaptırmaya o kadar meyilliyiz ki, bazen ne yaptığımızın farkında olmayarak, kronik gerginlik, endişe ve dikkat dağınıklığı yaşayabiliriz. Bu gibi durumlara karşı, bu programda öğrenilen egzersizler etkili bir dengeleme yöntemidir.

Kendinizi Yeniden Keşfedin

Size kendinizi yeniden keşfetmeniz ve içinizde derinlerde sahip olduğunuz niteliklere ve güçlere ulaşmanız için bir fırsat sunan bu programda şunları deneyimleyebilirsiniz: Şimdi arkanıza yaslanın, içinizde bulunduğunuz ortamın, bedeninizdeki duyumların, zihninizdeki düşüncelerin ve kalbinizdeki duyguların farkına varmak için bir dakikanızı ayrın.

Ne Hissediyorsunuz?

Meraklı, heyecanlı, şüpheci, gergin, umutlu ya da sıkılmış? Bedendeki gerginlik, acı, sıcaklık veya uyuşukluk gibi fiziksel duyumların farkında mısınız? Tüm bu birbirinden muhteşem farklı duyumları değiştirmeden, yok etmeden veya içinde kaybolmadan bir dakikalığına farkındalığınızda tutabiliyor musunuz? İçinde bulunduğunuz anın ne kadar değerli, geçici ve güzel olduğunu deneyimleyebiliyor musunuz? Bu küçük alıştırmayla farkındalık becerisini tecrübe etmiş bulunmaktasınız.

Sizi Mindfulness Temelli Stres Azaltma programına katılarak farkındalığınızı daha da geliştirmeye davet ediyoruz.

Nasıl Bir Eğitim?

Kazanımlar

Bu eğitimde katılımcılar aşağıdaki becerilerin kazanılması ve geliştirilmesi yönünde desteklenirler:

 • “Uçuşan zihnin” sabır, nezaket ve sürekli tekrarla eğitme
 • Ne yaptığımızı bilmez halimizden çıkıp daha kapsamlı bir ifade şekline geçiş yapma
 • Başlangıç zihnini yaşama
 • Her deneyime nezaket ve büyük bir merak içerisinde yaklaşma
 • Beden farkındalığı için beceriler geliştirme
 • Düşünce ve duygularla olan ilişkinizi dönüştürme
 • Kendi kendinizi sabote etmekten kurtulma
 • Çeşitli cevap seçenekleri arasında seçim yapma
 • Daha yüksek bir mevcudiyetle konuşup dinleme
 • Kendinize ve başkalarına şefkat gösterme

Sertifika

Katılımcılara MBSR 8 haftalık program sertifikası verilecektir.

Program Formatı

 • Toplam 8 hafta, haftalık 2.5 saat, 6. Haftada  5 saat sessizlik günü ile deneyimsel bir grup programıdır,
 • Haftalık oturumlar, zihinsel ve fiziksel standartlaştırılmış farkındalık egzersizleri içerir; bunlar: “dikkat”in otururken ya da uzanırken vücudun değişik parçalarından doğrudan gelen duyulara yöneldiği vücut tarama egzersizlerini; nefesi dikkat için bir çapa olarak kullanarak zihinsel egzersizleri; bedensel duyuların farkına varmaya odaklanan fiziksel egzersizlerdir,
 • Egzersizlere ek olarak, bilgi sağlanır ve sohbet yoluyla; stres, stres yönetimi ve farkındalığın günlük durum ve kişiler arası iletişimde nasıl uygulandığı konularına açıklık getirilir,
 • Oturumlar dışında; ses kayıtları ve yönlendirilmiş egzersizler arayıcılığı ile, katılımcılar her gün 30-45 dakika uygulama yapmaya teşvik edilir.
 • Ön görüşme eğitimin başlama tarihinden önceki iki hafta boyunca eğitmen ile on-line olarak gerçekleşecektir.

MINDFULNESS,

..yaratıcılık, hafıza, dikkat, reaksiyon süreleri, stres ile baş etme, depresyon, yemek alışkanlıkları  gibi bir çok unsurda faydaları

bilimsel olarak ispatlanmış

bir uygulamadır.

 Mindfulness eğitiminiz için ilk adımı şimdi atın!

 • Lütfen numranızın başına 0 koymadan 10 hane olarak giriniz.
 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

MBSR Eğitimine Katılanlar Neler Dediler?

Gamze Çolak

Buluşmalarda yaptığımız konuşmalar, meditasyon veya diğer farkındalık egzersizleri beni şaşırtıcı şekilde etkiledi ve beklentimi fazlasıyla karşıladı diyebilirim.

Anda kalmak... Anı yaşayabilmek.. Zihnimi yavaşlatarak o an yaptığım her neyse ona odaklanabilmek.. Zaman zaman beni rahatsız eden negatif düşüncelerden kurtulabilmek... Bunların mümkün olabileceğini duyduğum an mindfulness eğitimine katılmaya karar verdim... Tabii ki hemen şıp diye olabilecek bir şey değil ama midfulness eğitimi size inanılmaz bir ışık tutuyor ve yol gösteriyor... Buluşmalarda yaptığımız konuşmalar, meditasyon veya diğer farkındalık egzersizleri beni şaşırtıcı şekilde etkiledi ve beklentimi fazlasıyla karşıladı diyebilirim... Eğer günlük hayata uygulamayı başarabilirseniz her anın tadını çıkaran biri haline gelebilirsiniz, ben bunu gördüm. Mutluluk bizim doğamız, onu arzulamak yanlış değil; yanlış olan onu dışarıda aramak.. Oysa ki, mutluluk içimizde.. ☺

Neslihan Taşdelen

Bu farkındalık süreci boyunca rutin hayat içerisinde farketmediğimiz türlü anlar, yeni duyumsamalar olduğunu görmek ve birebir yaşamak benim için çok ilginç oldu.

Hayat çok yoğun, gereksiz hızlı, fazla komplike ve sinir bozucu olabiliyor. Çoğu zaman hep içimden gelen bu hızlı gidişattan bir şekilde kaçmak veya onunla sonunda bana zarar verdiğini gördüğüm durumlar yaratarak başetmek olmuştur. MBSR’da öğrendiğim en önemli şeyin meditasyon yapmayı öğrenmek olduğunu düşünüyorum. Bu metodların günlük yaşam içerisinde bana nefes aldırıcı anlar yarattığını görüyorum. İlk aşamada problemin ne olduğunun farkında olarak, onları ertelemeden veya yok saymadan, kendi bedenimdeki etkilerini önce farketmek ve gözlemleyerek bana ayna tuttuğunu, kendimi farketmemi sağladığını görüyorum. Bu farkındalık süreci boyunca rutin hayat içerisinde farketmediğimiz türlü anlar, yeni duyumsamalar olduğunu görmek ve birebir yaşamak benim için çok ilginç oldu.

Betül Köksal

MBSR’la beraber kendimin ve diğer insanların, bir parçasını tanıdığımı fark etmek açıkçası bir şaşkınlık yarattı.

MBSR’la beraber kendimin ve diğer insanların, bir parçasını tanıdığımı fark etmek açıkçası bir şaşkınlık yarattı. İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşamanın getirdiği stres, vücudumuzda oluşan negatif etkisini öğrendiğim tekniklerle daha doğru yönetebilmeyi öğrendim.MBSR açıkçası çok uzun bir yolculuk, keşfetmenin sonu yok. Ben fark ettim ki bu öylesine etkisi altına alıyor ki ben herkese, arkadaşlarıma çevremdekilere, aileme MBSR konusunda bilinçlenmelerini sağlayacak, yaşamda uygulayabilecekleri teknikleri yaşamda uygulayabilecekleri alanlar yaratacak şeyler yapmaya başladım. Katılımcılardan da gözlemlediğim herkes aynı heyecanı duyuyor. Paylaşım gruplarımızda herkes çok transparan çok açık şekilde duygularını paylaşıyor. Ve bu da grubu motive ediyor. Eminim bu motivasyon da program bittikten sonra yaşamlarımızda halen etki edecek..

>