2 Mayıs’ta gerçekleşen “Finding Calm Within Chaos” başlıklı etkinliğimize Mutlu Panda Montessori Anaokulu ev sahipliği yaptı.   Konuşmacımız ABD’nin San Francisco eyaletinde yaşayan, İngiliz kökenli “okullarda Mindfulness projesi” öğretmeni ve ABD koordinatörü olup ayrıca MBSR (Mindfulness temelli stres yönetimi) eğitimcisi Anima’nın da kurucusu Ted DesMaisons idi.

Ted’i açıkçası daha yaşlı biri olarak bekliyordum. Ama o genç dinamik pırıl pırıl bakan gözleriyle ne kadar yaşam dolu biri olduğunu hissettirdi bize.  Türkiye’de olmaktan memnundu.  Belli ki gücünü kendini adamış olduğu işinden alıyordu. Son derece rahat ve espirili anlatımlarıyla sıcacık bir dostluk kurmamıza neden oldu. Mindfulness konusunun hiç bilmediğim yönlerini paylaştı bizlerle. Hepimizi ustaca sevimli oyunlarına dahil etti.

Çok hareketli başlayan ve öyle de devam eden etkinliğimizde Ted bize uygulamalı egzersizler yaptırdı. Bu egzersizlerden biri, oynadığımız oyunda hata yaptığımız taktirde ellerimizi kaldırarak “yuppiii!!!” diye bağırmaktı.  Bu aslında güncel hayatta yaptığımız hatalar sırasında içimizden veya dışımızdan söylendiğimiz “hay Allah” söyleminin tam tersiydi tabii.  Bu, gerçekten zihnimizde bizim daha motive olmamıza yardımcı oldu.  Ve bir dahaki denemelerde hem daha cesur, hem daha özgüvenli, hem de yaratıcı şekilde oyunumuza devam etmemizi sağladı. Peki, gerçek hayatta? Hata yaptığımız her seferinde hay Allah demek yerine, olleeeyy!! (yuppiii!!) diye bağırsak ne olurdu? Türk toplumunda adama deli diye bakarlar dedik önceleri, ama sonra bizi daha cesur, başarılı yapacaksa neden olmasın diye düşündük hep birlikte. El alem ne der kalıbını aşamadık mı yoksa hala?! :)

Aklımda kalan en etkili egzersizlerden bir diğeri ise, çiftler halinde birbirimize soru cevap şeklinde geçirdiğimiz dört ayrı cümle kalıbını hayatımıza dâhil ettiğimizde neler olabileceğini fark etmemizdi. Bu sihirli sözcükler çok basit ve etkili. Hem ilişkilerimizi geliştirmek hem de bizde bıraktığı hisler açısından. Bunları fark etmek ve direksiyonun bizde olduğunu bilmek umut vericiydi.

Ted bize Mindfulness’ın geçici bir hevesten fazlası olduğunu anlamamızı sağladı ve bize hangi konularda değişiklik sağlayabileceğinin üzerinden geçti.  Bunlar: dikkat kontrolü, hafıza güçlendirilmesi,  empatik bağlantı, stres azaltma (yönetimi), sakinlik duygusu, dayanıklılık ve esenlik.  Ayrıca bize Mindfulness’in özellikle liderlerde, öğretmen ve öğrencilerde ölçülebilir değişiklikler sağladığını vurguladı.

Dolu dolu geçen eğitimde pek çok duyguyu deneyimleyip farkına vardık.  Dersler çıkardık..  Ebeveyn olmanın yükümlülükten çok bir yolculuk olduğunu anladık.. Ted bize dinamik ilham ve işbirlikçi öğrenme uygulaması deneyimi yaşatırken yalın örnekleriyle de kemikleşmiş alışkanlıklarımızı anlatan en iyi eğitmendi.  Hepimiz, sürekli gülümseyerek eğlenceli egzersizler sırasında vaktin nasıl geçtiğini anlayamadık.

Ted DesMaisons’a teşekkürlerimizle..