20-21 Ekim tarihlerinde 16. İnsan Yönetimi Kongresine katıldık. 2 gün boyunca Mindfulness pratiklerini katılımcılara deneyimlettiğimiz standımız renkleri kadar sıcak bir ilgi gördü.

Bu tecrübeye ortak olan herkese teşekkürler. Yoğun iş hayatının etkilerini üzerinde hisseden herkesin 3 dakikalık nefes egzersizi ile dikkatini kendisine (bedenine-zihnine-duygularına) yönlendirmesi sonucu neler mi oldu?

Büyük harflerle: “FARKETTİM”

Mindfulness pratiklerinin daha ilk andan arttırdığı yetkinlik “farkındalık” diyebiliriz. Etkinliğimizde buna birkez daha şahit olduk. Katılımcılar bize en çok ne söyledi diye düşündüğümde hepsinin ortak bir noktası olduğunu gördüm: Fark etmek!

Katılımcılarımız 3 dakikalık nefes egzersizini tamamladıktan sonra sohbetlerimizde en çok şunları duydum:

 • Kendimi (bedenimi) ne kadar çok kastığımı farkettim,
 • Susamış olduğum halde su içmediğimi farkettim,
 • Kilo aldığımı ve bunun beni rahatsız ettiğini farkettim,
 • Dizimdeki ağrıyı farkettim,
 • Vücudumun ısındığını farkettim,
 • Nefes almadığımı farkettim,
 • Zihnimde dolanıp duran tek düşünceyi farkettim,
 • Buna ne kadar ihtiyacım olduğunu farkettim.

İnsan Kaynakları profesyonelleri olarak hepimiz teknolojinin, stresli iş ortamlarının dikkatimizi ne kadar böldüğünde, nefes almayı bile unutan, kendi zihninden-duygularından uzaklaşmış insanın olumlu, berrak, esnek bir tutum geliştirmesinin zorluğunda hem fikiriz. Ne yapılması gerektiğini de yavaş yavaş pek çok bilgi arasından seçiyoruz. Mindfulness pratikleri “deneyince” işe yarar gibi görünüyor. Peki ne yapacağız? Kongre genelinde en çok duyduğumuz ikinci başlık da bu aşamada devreye giriyor.

Bunu şirketimizde nasıl uygulayacağız?

Dünya çapında kurum uygulamaları hızla yayılıyor. Her gün bu uygulamaların şirketlerin kültürünü dönüştürdüğünü kanıtlayan sayısız araştırma/makale yayınlanıyor.

AON Hewitt Health Care Survey sonuçlarına göre organizasyonlar giderek artan bir oranda (her yıl ortalama %6) stres azaltma programlarına ağırlık veriyor.

İnsan kaynakları yöneticileri elbette bu gelişmelere kayıtsız kalamıyor. Harekete geçmeden önce etrafında dolandığımız sorular da ortak:

 • Bu konuya zaman ve bütçe ayırma konusuna üst yönetimi nasıl dahil edeceğiz?
 • Çalışanları bu konuda nasıl cesaretlendireceğiz?

Kongre sonrası önerilerimizi sizin için derledik:

 1. Pratiklerin en etkili yanı deneyimin kişiye ait olması. Bu açıdan yaklaşınca biz diyoruz ki: Anlatmayın, uygulayın. Kişilerin mindfulness pratiklerini deneyimleyebileceği alanları, zamanları işin uzmanları ile yaratın.
 2. Şirketinizde geliştirmek istediğiniz yetkinliği / yetkinlikleri belirleyin. Mindfulness pratikleri hangi yetkinlikleri arttırır diye merak ediyorsanız:
  1. Değişimi daha kolay yönetme
  2. Dayanıklılığı arttırma
  3. Yeni fikirlere açık olma
  4. Yaratıcı olma
  5. Tepki vermekten kaçınma ve sakin kalabilme
  6. Mevcut göreve odaklanabilme
  7. Sorunların çözümünü berraklaştırabilme
  8. Konuşmadan önce düşünme
  9. İlişki geliştirme
  10. Kendine ve başkalarına karşı sabırlı olma
  11. Kendine ve başkalarına şefkat duyma
  12. Verimli olma
  13. Daha mutlu ve tamamlanmış hissetme
 3. Önce siz başlayın ☺

 

Katılabileceğiniz Mindfulness Eğitimlerimize Göz Atın